Ana Sayfa İletişim

İletişim

“Dünyanın tümüne hakim olmuş olan bir salgın sebebiyle tüm dünya evine kapandı.” Bir distopya hikayesinin başlangıç cümlesini yaşıyormuşuz gibi şimdi hayatımız.

Günlük yaşamımız içerisindeki tüm koşturmalarımız bir anda duruverdi; her gün yetişmeye çalıştığımız işlerimiz okullarımız, sürekli saatimizi kontrol etmemize sebep olan mesai saatlerimiz, yüzlerce insanın önüne geçip yetişmeye çalıştığımız metrobüs. Hepsi bir anda çıktı hayatımızdan ve biz şehir insanının belki de yabancı olduğu “ev” kavramı ile karşılaştık.

Home office uygulamaları, online eğitim, ev içerisindeki aktiviteler gündemimizi oluşturmaya başladı. Hepimizin şaşkınlıkla, korkuyla belki de şimdi ne olacak düşünceleriyle içerisinde yer aldığı bu döneme “durağanlaşma” adını vermek yerinde olacaktır diye düşündük ve önümüzdeki dosyanın konusunu “Durağanlaşma” olarak belirledik.

Sizlerden de şu süreçteki tecrübelerinizi, hayatımızın bir anda alışık olduğumuz düzenin dışına çıkmasının sizde ne gibi hissiyatlar oluşturduğunu bizimle paylaşmanızı istiyor ve yazılarınızı merakla bekliyoruz.

 

Yayın İlkelerimiz

İLEM Blog, İLEM bünyesinde yayın yapan bir mecradır.

  • İLEM Blog’da yayımlanan içerikler İLEM öğrencileri veya çevrelerince oluşturulur.
  • Blogda şimdilik altı kategori bulunmaktadır: İnsan ve Toplum, Portre, Kitap, Şehir ve Mekan, Röportaj ve Sunum.
  • Blog için yazıların akademik bir metin olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak Blogdaki yazılar daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış özgün metinler olmalıdır.
  • Blogdaki bir içerik kaynak göstermek suretiyle başka yerlerde yayımlanabilir.
  • Metinler yayımlanmadan önce yayın komisyon tarafından gözden geçirilir, son okuma ise editör tarafından yapılır ve bu şekilde yayınlanır. Yazının yapısal değişiklikler gerektirmesi durumunda yazı yazara gönderilerek revize etmesi beklenir.
  • Metinlerin içerikleri yazarın kendisini bağlar. Metinde aslı zedelemeyecek şekilde yapılacak düzenlemeler veya metni yayımlamama İLEM’in tercihidir.
  • Metinler 400-1200 kelime arasında olmalıdır. İLEM Blog’da siyasî yazıların yayınlanması tercih edilmez.
  • İLEM Blog’da yayınlanacak yazıların hiçbirinde; kimsenin dinine, diline, ırkına, milliyetine, cinsiyetine, yaşına, topluluğuna, sağlığına, bedensel özrüne veya sosyal düzeyine saldırıda bulunulamaz.

İletişim

Yazılarınızı blog@ilem.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

İlmi Etüdler Derneği

Aziz Mahmut Hüdayi Mh. Türbe Kapısı Sk. No: 13 Üsküdar, İstanbul

(0216) 310 43 18

Hakkımızda

Entelektüel birikimin ve toplumsal düşüncenin Batılılaşma istikametinde gelişebileceği fikri ile oluşan buhranın tüm boyutlarıyla anlaşılması, Türkiye’de kendi ilim ve düşünce geleneğimizden beslenme söyleminin yaygınlaşmasını ve bu yöndeki girişimlerin artmasını beraberinde getirmiştir. Çok disiplinli çalışmalara olan ihtiyacın artması akademideki mobilite imkânlarını da çoğaltmış ve akademide tersine bir beyin göçü başlamıştır. Akademide yaşanan dönüşümlerin müspet sonuçlara ulaşabilmesi en çok sahih bir ilim anlayışını ve özgün ilmi yaklaşımları gerekli kılmaktadır. İlmi Etüdler Derneği sahih bir ilim anlayışının ve özgün ilmi yaklaşımların üretilmesine verdiği katkıları 2002 yılından bu yana sürdürmektedir.

SON YAZILAR

Hayalleri Gerçekleştirenler: Editörler 2

0
Soruşturma: Kevser Rabia Mumcuoğlu Editörlüğe daha yakından irdelemek için yaptığımız soruşturmamızın ilk bölümünde editörlük mesleğine dair sorular ile...

Hayalleri Gerçekleştirenler: Editörler

0
Soruşturma: Kevser Rabia Mumcuoğlu Editör kimdir ve ne iş yapar soruları birçok okur için muallak kalmış sorulardan. Editör yayın...

Dokuzuncu Asırda Kahire’de Hadis

0
İslami ilimlerin teorik olarak kavranılması yanında tarihi arka planın da aynı şekilde bilinmesi, ilimlerin fehmi açısından bir bütünlük arz etmektedir. İslami ilimler...