Çağrı [The Message]

Hazırlayan: Esra Kamacı

‘Çağrı’ 45 yılın ardından 4K olarak izleyiciler ile buluştu.

Mustafa Akkad’ın yönettiği 1976 yapımı film, Mustafa Akkad’ın oğlu yapımcı Malek Akkad ve Trancas International’ın iki yıla yakın süren çalışmaları sonucunda bu Ramazan tekrar gösterime girdi.

Çağrı, kahramanını göstermeden anlatan bir film olmasının yanında oyuncuları, müziği, görselliği ile de izleyicileri etkileyen bir niteliğe sahip. Müslümanların sinema ile kurduğu bağın en nadide eserlerinden olan Çağrı’ya dair yazılan yazıları sizler için derledik.

Abdullah İbrahimoğlu’nun “Çağrı Filminin Düşündürdükleri” isimli yazısı Çağrı’nın Türkiye’deki ilk gösterimi sonrası bir değerlendirme yazısı olması açısından önem teşkil ediyor. “Tarihi gerçekleri yansıtan ve İslam’ın doğuşunu sosyal açıdan incelemeye çalışan bir film Çağrı.”

“Çağrı Filmi İle Noktalanan Bir Hidayet Arayışı” yazısında Melek Hilal Yazıcı Christine isimli bir Hristiyan’ın Müslüman olma hikayesini kendisi ile yaptığı sohbet vasıtası ile anlatıyor. Christine Çağrı filmi vasıtası ile Peygamberimiz’e dair öğrendiklerini aktarıyor.

Mehmed Mengüç Yenigün, “Çağrı’nın Yeri” yazısında Çağrı filminin etkisini madde madde özetliyor. “…Çağrı filmi yaygın bir tebliğ ortamı oluşturmuş, en azından İslam hakkında hiçbir şey bilmeyen kitlelere ilk bilgileri sunmuştur.”

Sebil dergisinde, El-Eman Mecmuası’ndan çeviri olarak yayınlanan “Çağrı Fimi Üzerine” isimli yazı serisinde film toplumsal etkisi ve önemi açısından değerlendirilirken her sahabenin aynı oranda anlatılmadığı noktasında eleştri aldığı da ifade ediliyor.

Çağrı Filmi’ne ilişkin daha pek çok yazıya İDP kataloğundan ulaşabilirsiniz.

https://katalog.idp.org.tr/arama?query=%C3%A7a%C4%9Fr+filmi&order_by=match…

Leave a Comment