Turgut Uyar

Hazırlayan: Mahmut Hatunanaoğlu

Bugün, 1985 yılında son yolculuğuna uğurlanan Turgut Uyar’ın vefat yıldönümü. Bu sebeple şairi ve şiirlerini anlamak ve eleştirmek üzere yazılan yazılardan İDP arşivinde bulunan bazılarını ilginize sunuyoruz.

Atlılar dergisinin 4. sayısında şair Hayriye Ünal (@nautilleus) “Turgut Uyar Şiiri Üzerine” yazısıyla Uyar şiirinde kritik noktaları açıp şairin yarattığı şiir evrenini; imansızlık, ölüm, dirim, kadın gibi imgelerden hareketle gözler önüne seriyor.

Şair Cevat Akkanat, Kültür Dünyası dergisinin 4. sayısında Uyar’ın Divan kitabını merkeze alarak gelenek ile kurduğu ilişkiyi şiirinin farklı dönemlerinde inceliyor.

Kökler dergisinin ilk sayısında “Turgut Uyar’da Yaşamak Kaygısı” başlıklı yazısıyla şair Osman Özbahçe, Uyar şiirini oldukça detaylı bir şekilde “yaşamak” üzerinden bir kez daha okuyor.

Kökler’in 7. sayısında ise Ali Bayram, Uyar’ın şiirinde “su”yun; Alişan Demirci “kadın”ın yerini irdeliyor.

Yedi İklim dergisinin 295. sayısında şair Berat Bıyıklı (@beratbiyikli), Turgut Uyar’ın Arz-ı Hal şiirini, yazıldığı dönemi ve şairin düşünüşünü göz önünde bulundurarak tanrı ve sekülerleşme kavramlarıyla ele alıyor.

Türk şiirinin önemli duraklarından birisi olan Turgut Uyar ve şiiri hakkında yazılan yazıların birçoğuna İDP arşivinden ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/2W9UyBo

Leave a Comment