Sıgmund Freud

Hazırlayan: M. Mücahit Çapun

Psikoloji tarihindeki en önemli isimlerden biri olan Sigmund Freud, 23 Eylül 1939 tarihinde hayatını kaybetti. Ölüm yıl dönümünde Freud’un kuramları ve düşüncelerinin İslamcı dergiler bünyesindeki yansımalarını kısaca derledik. Keyifli okumalar…

Yeniden Milli Mücadele dergisi 1971 Ekim sayısındaki “Türk Kadınını Freud’un Adi Bendelerinin Zulmünden Korumalıyız” başlıklı yazıda “fröydizm”in ideal kadın tipolojisinin Türk toplumunun inşasına karşı bir engel oluşturduğu ve buna seyirci kalınmaması gerektiği vurgulanır.

Mavera dergisinin 1986 Ocak sayısında Erol Göka’nın “Bilimsel Felsefeden Psikoanalize ve Yapısal Antropolojiye İnanç ve Ruhun Kısa Bir Gezintisi Dolayısıyla” başlıklı yazısı Freud’e dair kapsamlı bir analiz sunuyor.

Sefa Saygılı, Zafer dergisinin 1992 Şubat sayısında “Freud’un İkinci Ölümü” başlıklı yazısıyla Psikanaliz kuramına eleştiriler getirir. Bu eleştirilerden biri Karl Popper’dan hareketle kuramın yanlışlanabilir olmaması sebebiyle değerlendirme kriterlerini karşılamamasıdır.

Bisav Bülten 2001 Mayıs-Haziran sayısında Ahmet Polat ile bir röportaja yer verilmektedir. Polat, Freud’un düşüncelerine duyulan antipati sebebiyle psikolojiye karşı mesafeli bir yaklaşım geliştirildiğini ancak bunun rasyonel bir zeminde ele alınması gerektiğini ifade eder.

Sigmund Freud hakkında daha fazla içeriğe İDP kataloğundan ulaşabilirsiniz

https://bit.ly/2XFkiXe

Leave a Comment