Yeşil ve Sıcak Oylat

Yazan: İbrahim Ethem Demiralay

0
2738

İLEM Eğitim Programının düzenlemiş olduğu doğa yürüyüşü 16 Mart 2013 tarihinde Bursa, Oylat’ta yapıldı. I. Kademede yer alan 11 katılımcı ile gerçekleştirilen bu doğa yürüyüşünde katılımcılar yıl içinde şehrin bunaltıcı havasından kurtulup bir nebze de olsa doğayla kucaklaşma imkânı buldu.

“Güzel bir feribot seyahatinin ardından önce Yalova’ya, sonra İnegöl’e ulaştık. Ardından esas durağımız olan Oylat’a doğru yol aldık. Gece kalacak yerimizin olmaması arabada sabahlamamızı gerektirdi. Yolcu koltuklarında ne kadar dinlenilirse o kadar dinlendik. Bu zahmetli, yarı uykulu yarı uykusuz ama eğlenceli gecenin ardından sabahın dördünde yakınlardaki çorbacıdan çorba içmenin keyfi paha biçilemezdi doğrusu.

Sıcak çorbanın ardından üç derece havada soğuk su ile alınan abdest ve kı- lınan sabah namazı gezimize ayrı bir güzellik kattı. Yolculuğun cilvelerinden olsa gerek, türlü tecrü- beler edindik. Bir miktar dinlenmek üzere camide uzandığımızda Kur’an okuyan bir amca “Burası cami, burada yatılmaz” diye bizi azarladı. Bizim cevabımız “Peygamberimiz de (as) camide dinlenirmiş” gibi kendinden emin bir muhtevaya sahip olsa da amcanın sorusu tüm insicamımızı dağıtmaya yetti de arttı bile: “Siz peygamber misiniz!?” Sabah namazı ve amca ile aramızda geçen konuşmanın ardından Oylat’a doğru hareket ettik..

Oylat iki yanı vadilerle ve ormanla çevrili doğa harikası bir yer. Öncelikle geliş amacımız olan yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Karlı bir havada Oylat şelalesine doğru yaptığımız bu harika yürüyüşün ardından bizi sıcacık kaplıcalar bekliyordu. Rivayete göre, Oylat kaplıcalarının şifasının tescili Bizans tekfurunun kızının yakalandığı amansız hastalıktan kurtulmasıyla gerçekleşmiş. Bizler de kaplıcanın sıcak ve şifalı sularından istifade imkanı bulduk. Ardından doğal bir kahvaltıyla programımız devam etti. Dönüş hareketliliği başladığında, sıcak dostlukların kurulduğu, tabiatın cömertliğinden ziyadesiyle faydalanıldığı güzel bir gezi vardı zihinlerimizde.

Feribotta dönüş yolculuğumuzda hoş sohbetlerle İstanbul’a ulaştık. Oylat’ı bizler için güzel bir gezi kılan şey harika bir tabiatının olması idi elbette. Ancak danışmanlarımız ve arkadaşların özverisi, gezimizi dostane bir ruha bürümüştü…

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın